Yemek Yerken Yapılması Gerekenler

Yemek Yerken Yapılması Gerekenler

Genelde bayanlardan olmakla birlikte kilosuna ve sağlığına dikkat etmek isteyip kilo alımına engel olamayan insanların ” su içsem yarıyor ve kilo alıyorum ” cümlesiyle defalarca karşı karşıya kalmış olabiliriz. Evet, aslında herkesin yediği kadar hatta herkesin yediğinden az yemek yiyip siz kilo alabilirsiniz. Hatta ve hatta sizden çok yiyip kilo almak yerine zayıflayan insanların olması bile aslında anormal bir durum değildir. Bunu mucizevi bir olay görürseniz hep bu durumda kalır çözüm üretemezsiniz. Bu mucizevi durum değil mantıklı bir kaç sebebe dayanan bir durumdur. Bu durumlardan bir tanesi metabolizmanızın yavaş çalışmasıdır. Metabolizmanın yavaş çalışıyorsa besinleri yakım hızı da yavaşlar kilo alma süreci başlar. Buna çözüm ise sadece spor yaparak olabilir o da doğru şekilde yapılırsa. Bir diğer durum ise yemek yeme şeklinden kaynaklanabilir. Yemek yeme şekliniz sağlıksız ise kilo da alabilir, mide rahatsızlığı da çekebilirsiniz. Evet, şaşırmayın yemek yeme şekilleri vardır. Yemek yeme şekilleri olduğu gibi elbette ki doğru yemek yeme – yanlış yemek yeme şekilleri de vardır.

İŞTE DOĞRU YEMEK YEME ŞEKİLLERİ

 Muhakkak yavaş yiyin. Hızlı yemek yemenizin sindirmenize o kadar zararı olduğu gibi doyma hissini de çok geç hissedersiniz. Çünkü insan beyni 20 dakika sonra doyduğunu algılayabilir. Yavaş yavaş ve sindire sindire yiyin.

 Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise ayakta yemekten kaçınmak. Ayakta yenilen yemek asla gerçek anlamda doyurmaz ve ne kadar yediğimizi bilemeyiz. Aslında yeterli olan kadar yemiş olabiliriz ama farkına varmadan ayaküstü tüketilen besin bizi kesmeyecektir kısa süre sonra yeniden acıkmalar başlayacaktır.

 Yemek yemekten keyif alın. Sırf doymak için yemek yemeyin. Yediğiniz her yemeğin tadını, kokusunu alın. Defalarca ağzınızda çiğneyin. Bu sayede ne yediğinizi ne kadar yediğinizin farkında olacaksınız. Ayrıca ilk maddede bahsettiğim süre olayına da bağlı kalacaksınız.

 Çok basit gelecek belki ama ortaya konulan tabaktan yeme adetinden vazgeçin. Neyi ne kadar yiyecekseniz kendi tabağınıza alın. Ne kadar yediğinizi rahatlıkla bilirsiniz. Fazla almaktan kaçınırsınız bu sayede.

 Olabildiğince yalnız yemek yememeye çalışın. Yemek yerken ufak sohbetler iyidir. Nefes almanızı sağlar. Gene ilk maddeye dönerek sizin doyma hissini algılamanızı sağlamanız için zaman kazandırır.