E Defter  Uygulaması

E Defter Uygulaması

E defter Vergi Usul ve Türk Ticaret Kanununa göre uygulanması gereken bir sistemdir, tutulan muhasebe defterlerinin bir diğer adı ile Yevmiye Defteri ya da Defter-i Kebir adıyla bilinen muhasebe defterlerinde yer alan tüm bilgiler dijital ortamda kayda geçirilir. E defter sistemini kayıtlarını dijital ortamda tutmak isteyen herkes kullanabilir. Kayıtlarını elektronik ortamda tutmak, kayıt etmek ve korumak isteyen tüzel ya da gerçek kişilerin e defter uygulamasına geçmek için bazı şartları taşıması gerekiyor.

E Defter Uygulaması İçin Taşınması Gereken Özellikler

E defter kullanmak isteyen tüzel ya da gerçek kişilerin taşıması gereken özellikler şu şekildedir;

  • Tüzel kişi mükelleflerin e defter kullanması için e defter onayı almış olması gerekir. Bunun için Mali Mühür alınmış olması gerekir.
  • Gerçek kişi mükelleflerin nitelikli elektronik sertifikaya sahip olması gerekir.
  • E defter kullanmak isteyen kişilerin yazılıma sahip olması gerekir. Aksi taktirde e defter uygulaması kullanılamaz.

E Defter Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

E defter uygulamasının pek çok faydası vardır. Firmaların yapmış oldukları işlemler kağıt üzerinde yet almaz her şey elektronik ortamda kayıt edilir. Böylece kağıttan tasarruf edilmiş olunur. Onay süreçleri de zamanında işlediği için zamanda da tasarruf edilmiş olunur. Sizler de e defter kullanmak istiyorsanız ve e defter hakkında bilgi almak istiyorsanız internet sayfaları üzerindeki ilgili siteleri ziyaret edebilirsiniz. Bu sitelerden e defter hakkında aradığınızı bulabilirsiniz.