Akıllı Tahta Nedir Nasıl Kullanılır?

Akıllı Tahta Nedir Nasıl Kullanılır?

Artık günümüz teknolojisinde okullarda kara tahta dönemini kapatan akıllı tahta ürünleri günden güne daha fazla yaygınlaşarak kullanımları sağlanmaktadır. Bu alanda rekabet ortamının artması ile birlikte okullarda kullanılan bu sistemlerin modelleri, fiyatları ve çeşitleri iyileştirilerek istenilen bütün özellikleri içerisinde barındırmaktadır.

Peki, akıllı tahtalar eğitim kalitesini yükseltme noktasında öğrenmen ve öğrencilere nasıl bir hizmet ve vaat sunmaktadır? İlk olarak bilinmesi gerekmektedir ki eğitim öğretim isteğe ve kabiliyete dayanan bir süreç olmaktadır ve bu alanda akıllı tahtalardan mucizeler beklemek yanlıştır. Akıllı tahtalar her zaman için yetenekli, kabiliyetli, istekli ve çalışkan öğrenciler için son derece yararlı, faydalı ve gerekli bir üründür. Akıllı tahtaların temel olarak fonksiyonu etkileşimli ir ortam sağlayarak derslerin daha akılda kalıcı ve pratik bir şekilde anlatılmasını sağlamaktadır.

Eski zamanlarda tebeşir tozu kavramı ve tahtayı kim silecek sorusu bu teknoloji ürünleri ile tarihe karışmaktadır. Akıllı tahta ürünleri power point sunularını, videoları ve bilgisayarların oynatmakta olduğu bütün dokümanları görsel olarak öğrencilere sunmaktadır. Aynı zamanda, ise hayat bilgisi, matematik vb. gibi derslerde hazırlanan bütün sunumlar tahtaya yansıtılarak çocukların dikkat ve ilgisini çekerek ve toplayarak öğretim çalışmalarına aktif olarak katılımlarını sağlamaktadır. Aynı zamanda yazı çalışmalarında tahtaya bitişik eğik el yazısı yazmaya uygun olan renkli satırlarda yansıtılarak güzel yazı çalışmaları yapılmaktadır. Diğer bütün derslerde de çocuklara görsel ve işitsel olarak daha çabuk algılamalarını sağlamaktadır.