MOBİLYA İMALATINDA KULLANILAN MALZEMELER

MOBİLYA İMALATINDA KULLANILAN MALZEMELER

Mobilya üretiminde kullanılan ham maddeler birbirinden farklılık gösterir. Üretimde kullanılan malzemelerin her birinin kendi içerisinde çeşitli özellikleri vardır. Halk arasında suni tahta olarak da bilinen sunta, mobilyada en sık kullanılan malzemeler arasındadır. Uygun fiyatı ile bilinen bu ürünlerin içeriğinde selüloz vardır. Odunumsu maddelerin çeşitli yapıştırıcılar vasıtasıyla büyük ölçekli levhalar haline getirilmesi ile oluşturulan sunta, mobilyayı oluşturan diğer ham maddeler ile karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlıdır. Orta ömürlü olan bu malzemelerin avantajları ise üst yüzey işlemlerinde kullanılması, büyük ölçeklerde üretildiği için işçilikten tasarruf sağlaması, homojen bir yapıya sahip olması sayılabilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Mobilyada Kullanılan Malzemelerin Özellikleri

Mobilya üretiminde kullanılan malzemeler arasındaki suntayı istediğiniz kalınlıkta elde edebilirsiniz. Düzgün yüzeyi ile ön plana çıkan bu ürünlerin içerisine yanmayı geciktiren çeşitli kimyasallar eklenebilir. Bu kimyasalların eklenmesi ile birlikte ortaya çok daha sağlam ve avantajlı yapılar çıkar. İşlemesi de oldukça kolay olan bu mobilya malzemesi, avantajlı özellikleri nedeniyle tercih edilir. Bunun yanı sıra kullanılan bir diğer malzeme ile suntalamadır. Yapı olarak suntaya benzeyen suntalam, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilmiştir.

MDF’lerin Mobilyalarda Kullanımı


Sektörde MDF olarak bilinen ve esas adı lif levha olan ürünler, ahşap esaslı olarak üretime sunulur. Dayanıklılığı ile bilinen MDF’lerin üzerine kolayca çalışma yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı olması sayesinde herkes için ulaşılabilir olan lif levhaların avantajları saymakla bitmez. Tutkal ve vida tutma konusunda sorunsuz sonuçlar doğuran bu ürünlerin üzerinde desen baskı uygulanabildiği için de sektörde sıklıkla tercih edilir.