Genleşme Tankı Nedir?

Genleşme Tankı Nedir?

Genleşme Tankının Çalışma Sıcaklıkları

Eşanjör sistemlerde iki farklı hazne bulunur. Bu haznelerin birine giren sıcak akışkan, diğer hazneye giren soğuk akışkan ile karışmadan ısı alışverişinde bulunur. Bu ısı alışverişi sırasında soğuk olan akışkan ısı artışına uğrarken hacimsel olarak büyümeye başlar. Bu büyümenin olduğu hazneye genleşme tankı denir. Bu tank yüksek kapasiteli eşanjörlerde basıncı karşılayabilecek dayanıklılıkta tercih edilmelidir. Genleşme tankı ile ilgili aradığınız tüm alım ve montaj bilgilerine https://www.vefaheat.com/tanklar-2/genlesme-buzusme-tanklari/ adresimizi ziyaret ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Hacimsel olarak büyüyen akışkan basınç artışına neden olacaktır. Bu basınç ciddi sorunlara yol açabileceğinde dolayı genleşme tankının malzeme cinsi, kalınlığı gibi etkenler göz önünde tutulmalıdır.

Genleşme Tankının Çeşitleri

Genleşme tankının çalışma sıcaklıkları hakkında biraz bilgi verecek olursak genleşme tankları üretilirken 95 ˚C ile 70 ˚C sıcaklık değerleri arasında çalışması öngörülür. Standart olarak görülen akışkan sıcaklığı ortalama 80 ˚C’ dir. Genleşme tankı bu sıcaklık üzerindeki kullanımlarda çeşitli sorunlar çıkarabilmektedir. Artan basınçlardan dolayı siboplardan kaçak oluşabilir ya da su yalıtımı arızası verebilir. En üst değer olduğu gibi minimum sıcaklık kullanım değeri de ortalama 10 ˚C’ dir. Bu sıcaklık değerinin altında kullanılması tavsiye edilmez. Daha düşük sıcaklık değerleri için buffer tanklar önerilir.

Genleşme tankları ikiye ayrılır;

  • Açık genleşme tankları
  • Kapalı genleşme tankları

Genleşme tanklarının üzerinde akışkan basınç göstergesi olmak zorundadır. Genleşme tanklarının montajı ustalık gerektirir. Bundan dolayı bu tür sistemleri kurarken mutlaka işin uzmanlarından destek almalısınız.