Siber Güvenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Siber Güvenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Teknoloji çağında yaşayan dünyanın temel taşlarından biri siber güvenliktir, internet üzerinde kurulan bağlantılar ve internet kullanıcıları dünya genelinde günden güne artmaktadır. Bu artışların çeşitli avantajları beraberinde getirmesi ile birlikte siber ortamdaki verilerin güvenli bir şekilde tutulmasını sağlamak için siber güvenlik denilen kavram ortaya çıkmıştır. Siber güvenlik kısaca elektronik ortamda muhafaza edilen dosya ve verilerin gizliliğini sağlayarak güvenliğini korumaktır. Kendi içerisinde bilgi güvenliği, operasyon güvenliği, bilgisayar sistemlerinin güvenliği gibi farklı kavramlar barındırmaktadır. Günümüzde özellikle kamu kurumları ve özel şirketler kritik değere sahip neredeyse tüm verilerini elektronik ortamda tutmaktadırlar. Ancak özellikle son yıllarda artış gösteren siber saldırılar sonucu, siber korsanlar devlet yapısında ve çeşitli kuruluşlarda ciddi problemler oluşturmaktadırlar. Bu saldırılara karşı uzman kişiler yetiştirmek için siber güvenlik eğitimi veren sertifikalı şirketler bulunmaktadır.

Sertifikalı Siber Güvenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Siber güvenlik eğitimi ciddi bir çaba gerektiren, kendini geliştirmeyi zorunlu kılan bir süreçtir. Peki siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Genel itibariyle siber güvenlik sektöründe uzman olarak çalışmak isteyen kişiler bu süreçte aşağıdaki teknik bilgiler hakkında eğitim alırlar:

  • Karmaşık programlama dilleri, işletim sistemleri ve ağ sistemleri gibi üst düzey konularda kapsamlı bilgi sahibi olunur.
  • Sibel saldırganların uyguladıkları yöntem ve teknikler ile sistemleri ele geçirmek için kullanılan kodlar incelenir. Uygulamalı siber saldırı dersleri alınır.
  • Proaktif siber güvenlik teknikleri öğrenilir.
  • Uç nokta güvenliği, işletim sistemleri güvenliği, mobil sistemler ve güvenlikleri, atak ve defans yöntemleri gibi konularda uygulamalı eğitim gerçekleştirilir.

İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar, yıllardır edindiği tecrübe ve bünyesinde barındırdığı uzman mühendis ve teknik ekipleri ile sertifikalı bilgi güvenlik eğitimi vermektedir. Kendisini siber güvenlik sektöründe geliştirmek isteyen kişiler için sürekli değişen siber saldırı türlerini öğrenebilecekleri profesyonel bir hizmet sunmaktadırlar.