Tatil Yatları İçin Seçenekler Nelerdir ?

Tatil Yatları İçin Seçenekler Nelerdir ?

Tatil yatları nelerdir diye merak ediyorsanız , tekneler kullanım amaçlarına göre isimlendirilir. Her birinin kullanım amacı, büyüklüğü hızı farklıdır. Teknelerin teknik özellikleri de değişkenlik göstermektedir. Tatil Yatları genelde büyük boy sınıfına giren yelkenli veya motor yatlar tercih edilmektedir. Motor yatlar; hız bakımından daha çok tercih edilen kısa sürede daha fazla yol kat edebilmek için oldukça talep görmektedir. Kamara sayısına göre en az 4 kişiyi rahatlıkla misafir edebilirsiniz ve sürat sever kişiler tarafından sevilen yat çeşitleridir. Yelkenli ;rüzgarın gücüyle hareket eden bu tekneleri daha çok sporu seven kişiler tercih etmektedir. Yelkenli yatları kullanmak motorlu yatlara oranla daha çok teknik bilgi istediği için bu yatları ,tekneler hakkında bilgi sahibi olan kişiler tercih etmektedir.

Tatil Yatların dan Gulet Hakkında Bilmediklerimiz

Tatil yatlarından gulet, Akdeniz sahilinde seyir için tümüyle tahta olarak üretilen, el yapımı, motorlu için üretilmiştir. Bugün ise, lüks bir şekilde yeniden dizayn edilen guletler yatçılık tatilleri için kullanılmaktadır. Klasik guletin yuvarlak kıçı ve gövdesinde odaları vardır. Ancak günümüzde ahşap gulet tanımlamasının altında, birçok yeni dizayn oluşturulmuştur. Orijinal guletin dizaynında bulunan yuvarlak kıç oda sayısını kısıtlamaktaydı. Dolayısıyla “ayna kıç” modelindeki yeni guletler daha popüler hale gelmiştir. Bugün guletler büyük tatlı su tankı, yakıt tankı ve bir atık tankı içerir. Bunlar tekne üzerinde konforu artırmak için eklenmiştir. Ancak bu ekleme ile guletlerin ağırlığı artmış, dolayısıyla yelkenden çok gezi teknesine dönüşmüştür. En sık kullanılan guletler 8 ila 18 kişinin kalabileceği, 4 ila 8 ikili/üçlü kabinli olanlardır.

Tatil Yatların dan Guletleri Nerden Kiralayabiliriz?

Tatil yatlarını kiralamak için yat kiralama acenteleriyle ,turizm firmalarından yararlanabilirsiniz. Kiralamak istediğiniz tekne özelliklerini belirterek istediğiniz konfora uygun şartlarda yatları günlük ücret karşılığı kiralayabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.