Mirasçılık Belgesi

Mirasçılık Belgesi

Genel itibariyle; mirasçılık belgesi, miras hak eden kişinin, ölen kişinin mal varlığı ile ilgili olarak bilgileri alabilmek için başvuru yapması gereken bir belgedir. Vefat eden kişinin veya kaybolduğu devlet tarafından onaylanan kişilerin mal varlıkları, yasal mirasçılar ile paylaştırılır. Birinci derece altsoyu vefat eden kişilerin yasal mirasçıları; yani vefat eden kişinin malvarlığı öncelikli olarak çocukları arasında eşit bir şekilde paylaştırılıyor. Çocukları ile ilgili gerçekleşen herhangi bir ölüm durumu veya farklı bir durum var ise miras paylaşımında Sulh Hukuk Mahkemesi'nin belirtmiş olduğu kurallar çerçevesinde bir yol izlenir. Kişilerin hakları kanunlarca koruma altına alındığı için bu hususta herhangi bir endişeye girmenize gerek yoktur. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Mirasçılık Belgesi Hangi Bilgileri İçerir?

Miras üzerinde hak sahibi olan kişilerin yazılı olmuş olduğu belgeye, mirasçılık belgesi denilir. Halk arasında mirasçılık belgesi veraset ilamı olarak da bilinir. Miras hakkı bulunduğunu düşünen kişilerin mahkemeye mirasçılık belgesini ibraz etmeleri gerekir. Bu sebep ile mirasçılık belgesi alabilmek için başvuruların yapılması gerekir. Sulh mahkemelerine yapılan başvuru ile mirasçılık belgesi alınabilirken noter onaylı olarak da mirasçılık belgesi almanız mümkündür. Fakat yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız mirasçılık belgesini notere düzenletemez. Bunun için, muhakkak mahkemeye başvurmak gerekir. Mirasta hakkı olduğunu düşünen herkes mirasçılık belgesi için başvuruda bulunabilir. Mirasçılık belgesi için başvuru gerçekleştiren kişiye diğer mirasçıların itirazı olabilir. Böyle bir durumda, diğer mirasçılar bir ay içerisinde itiraz dilekçesi verirse talep eden kişiye mirasçılık belgesi verilmesi onaylanmaz.

Miras Davası


Miras davası, miras paylaşımı, mirasçılık belgesi, yasal mirasçılar ve daha pek çok konu ile ilgili bilgileri edinebilmek ve davalarda başarı kazanabilmek için, profesyonel olarak bu işi yapan kişilerle çalışmanız gerekir. Miras Davası ile ilgili olarak merak ettiğiniz bütün soruları internet sitemizde bulabilirsiniz.