Kadınların Bilmesi Gerekenler

Kadınların Bilmesi Gerekenler

Kadın Olmak

Bir kadın doğduğu anda şanssızdır. Erkek egemen bir toplumda yaşıyorsa doğduğu an yüzler buruşur ve suratlar asılır. Büyüdükçe dikkat etmesi gerekenler çoğalır. Küçük bir çocukken kendi seçmediği cinsiyeti üzerindeki baskıyı yaşamasına sebep olunur. İkinci plana atılmayı öğrenir. Erkeklerin egemen olduğu cahil toplumlarda kadın olarak var olabilmek oldukça zor bir iştir. Hep aklının erkeklerden daha az çalıştığını ifade ederler. Durman gereken yer vardır. Susman gereken yer vardır. Eksik etek olursun. Saçın uzun aklın kısa olur. Ön yargıları aşman gerektiğini anlamak için doğduğun aile çok önemlidir.

Yüzyılın Kadınları

Zaman hızla ilerlemekte ve çağ değişmektedir. Birkaç yüzyıl önce doğan kız bebekler öldürülürken, bu çağın kadınları fikirlerini ifade etmeye başlamaktadır. Cahil toplumların bu yüzyılda bile sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Fakat kadınlar gelişen çağa ayak uydurarak haklarını savunmak için baş kaldırmaktadır. Nasıl öğreneceklerini ve gelişeceklerine öğrenmeye başlamışlardır. Modern çağda da baskılar yapılır ve asla tamamen bitmeyecektir. Kadına bakış açısı kadınların çabası ile yön değiştirmeye başlamıştır. Kadınlar bilmelidir ki Kadın güçlüdür. Doğurabilir, üretebilir, koruyup kollayabilir, yazabilir, okuyabilir, öğrenebilir, eğitebilir, öğretebilir ve tek başına hayatını devam ettirebilir. Kendi kaderini bir erkeğin insafına bırakmadan emekleriyle şekillendirebilir. Nerede susup nerede konuşması gerektiğini bilir. Temizlemesini, pişirmesini, yıkayıp ütülemeyi bildiği gibi darmaduman etmesini de çok iyi bilir. Yüzyıllardır diretilen güzellik klişelerine sahip olmadan da güzel olduğunu bilir. Kalçası 90 cm, olmadan da güzel giyinebilir. Emzirir ve 90 cm göğüs çapı olmasına gerek duymaz. Beli 60 cm olur ama olmasa da dert etmez. Her haliyle güzeldir. Nasıl teni bembeyaz olmak zorunda değilse bronz da olmak zorunda değildir. Mayosunu giyip yüzmek isterse yüzer, dini gereği örtünmek istiyorsa örtünür. Giydiği kıyafet kadının kategorisini belirleyemez. Zaten kadınlar kategoriye sokulamaz. Her birinin farklı bir güzelliği vardır. Yetenekleri, bulundukları koşullara göre ortaya çıkıverir.

Hem Anne Hem Kadın

Birçok işi bir anda yapabilir kadınlar. Anne olurlar. İşçi olurlar. Evlerinde otururlar. Bilim insanı olurlar. Öğretmen, mimar, mühendis, doktor, çiftçi ve daha birçok mesleği hakkıyla yaparlar. Çok güzel araba kullanabilirler. Çok güzel badana yapabilirler. Yemek yapamayabilirler. Çünkü asli görevleri yemek ve temizlik yapmak değildir. Kadın oldukları için değil, insan oldukları için ağlarlar. Yorulurlar, hasta olurlar, belki daha zayıf kemik yapısına sahip oldukları için dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bir toplumun medeniyet ve refah seviyesinin, o toplumdaki kadının konumuna bağlı olduğu gerçeği artık kabul edilmelidir. Fiziksel özelliklerine göre ayrılmayıp, insan olarak nitelendirildikleri topluma çok şey katabilir kadınlar. İnsanın gücüne ve zafiyetine cinsiyetine bakılarak karar verilmiyorsa bir yerde orası huzurun olduğu yerdir.