Kripto Para ile Geleneksel Para

Kripto Para ile Geleneksel Para

Kripto para üzerine ilk çalışmalar 1980’li yıllarda başlamış ve 2008 yılında ilk kripto para Bitcoin kullanıma sunulmuştur, Kriptografi uzmanlarınca geliştirilen merkezsiz kripto para Bitcoin ile tarih sahnesine çıkmış oldu. Kripto paralar hakkında detaylı bilgi almak ve kripto para sahibi olmak için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Karmaşık kod sistemleriyle şifrelenen, merkezi bir otoritece yönetilmeyen dijital para birimi kripto para olarak adlandırılmış ve günümüzün önemli yatırım araçlarından biri haline gelmiştir. İlk kripto para Bitcoin olmuştur. Bitcoin ilk defa 31 Ekim 2008 tarihinde Satashi Nakamoto imzasıyla dünyaya tanıtılmıştır.

Kripto Parayı Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Kripto paralar ile geleneksel paralar arasında pek çok fark vardır. Bunların en önemlisi kripto paranın şifreleme sistemi ile oluşturulmuş dijital bir para olmasıdır. Merkezileşmemiş olması da geleneksel para ile arasındaki önemli farklardan birisidir. Merkezileşmemek ne demektir? Para birimleri devletler, hükümetler, kişiler, kurum ve kuruluşlar tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Kripto paralar ise herhangi bir otoriteye bağlı değildir. Bu özellik kripto paraya yazılım dışında müdahale edilmemesini sağlar. Bu sayede dış etkenlere bağlı olarak değer kaybetmez, manipülatif eylemlerden etkilenmez. Kripto paraların transferi de geleneksel para birimlerinden farklıdır. Şöyle ki; kripto paraların transferi dijital cüzdanlar aracılığı ile yapılır. Transferde banka veya para transferi yapan başka bir aracı kuruma ihtiyaç yoktur. Paranın dijital cüzdanlara transfer edilmesinde Blockchain adı verilen teknoloji kullanılır. Kripto para sahibi olmak için kripto para alım satımı yapan platformlar kullanılabilir. Bunun dışında kripto para sahibi olan birisinden dijital cüzdanınıza para transfer etmesini de isteyebilirsiniz. Madencilik yani karmaşık matematiksel işlemleri çözerek kripto para kazanabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.