Altıncı His Filminin Sonu Nasıl Bitiyor?

Altıncı His Filminin Sonu Nasıl Bitiyor?

Filmin Konusu


Başrolünü Bruce Willis'in oynadığı 1999 yapımı ABD yapımı olan Altıncı His filmi, finali "ters köşe" diye tabir edilebilecek ender yapımlardan bir tanesi. Yönetmen koltuğunda M. Night Shyamalan'ın oturduğu film kült yapımlar arasında yerini almış durumda. Usta oyuncuya dönemin çocuk oyuncularından Haley Joel Osment dikkat çeken performansıyla eşlik ediyor. Aynı zamanda film en iyi gerilim filmleri kategorisinde de yerini almış bulunmakta. Psikolog Malcolm Crowe yıllar önce bir hastası tarafından evinde uğradığı saldırı sonucunda mesleğine uzun bir ara vermek durumunda kalmıştır. Fakat küçük hastası Cole Sear ile tanışınca kendisini yeniden eski hayatının tam ortasında buluverir. Üstelik Cole, Doktor Crowe'un daha önceki hastalarından çok farklıdır ve bu durumu hiç kimseye açıklayamamaktadır. Ta ki Malcolm Crowe ile tanışıncaya kadar. Zamanla ikili arasında sağlam bir bağ kurulur ve küçük hastası doktora bütün sırlarını anlatır. Doktor her ne kadar inanmakta güçlük çekse de küçük hastasına yardım etmek zorundadır ve her ikisi için de zorlu bir yola girilmiştir artık.

Cole Sear'ın Hastalığı

Küçük çocuk doktora diğer dünyadan varlıkları, tam anlamıyla daha önce ölmüş insanları gördüğünü açıklar. Günün her saatinde gördüğü varlıklar Cole'ün peşini bir an olsun bırakmazlar. Gece odasında, metro istasyonunda, yolda meydana gelen bir kaza sonrasında... Çocuk baktığı her yerde ölüleri görmektedir.

Filmin Gerilimini Arttıran Sahneler


Şüphesiz ki filmde en çok gerilmenizi sağlayan sahneler filmin başındaki doktorun ve eşinin saldırıya uğradığı an ile Cole'ün ölüleri gördüğü sahneler olacak. Özellikle doktor ile birlikte metro istasyonundan geçerken gördükleri tüylerinizi diken diken etmeye yetecek de artacak türden.

Finale Yaklaşırken

Doktor küçük hastasının iyi olması için elinden geleni yapmaktadır fakat bu dönemde eşinden iyice uzaklaştığının, ona yeterince zaman ayıramadığının ve bir şeylerin eskisi gibi olmadığının da fazlasıyla farkındadır.

Ters Köşe Bir Final


İşte filmin en vurucu kısmı tam da bu final bölümüdür. Yok artık! diyeceğiniz final bölümü filme bakış açınızı değiştirecek, hayranlık uyandıracak ve ayakta alkışlanacak türden. Çünkü doktorun bu zamana kadar yaşadığı hiçbir şey aslında gerçek hayatta yaşadığı olaylar değildir. Tam anlamıyla açıklamak gerekirse doktor filmin başındaki hastasının saldırısından kurtulamamış ve aslında orada ölmüştür. Küçük Cole'ün de doktoru görüp onunla konuşabilmesinin sebebi de işte tam olarak budur çünkü bildiğimiz üzere kendisi ölüleri görebilmektedir. Bir akşam evine gelen Doktor Crow'e eşinin koltukta kıvrılmış bir şekilde ağladığını farkeder. Eşine yaklaşır. İşte tam da o anda eşinin avuçlarının arasından doktorun yüzüğü düşer ve yerde yuvarlanır. Doktorun her şeyi anladığı an bu andır. Vücudunda büyük bir acı hisseden doktor yarasını ve kanamasını fark ederek olduğu yere yığılır. Aslında filmin gerçek finali de filmin başında verilmiştir fakat seyirci bunu bilmeden gerilim içinde filmin sonuna yaklaşır. Şaşırtıcı ve hayran bırakan bir sona sahip olan Altıncı His filmi konusu itibariyle de tekrar tekrar izlemeyi ve DVD koleksiyonunuzda yer edinmeyi fazlasıyla hak etmiş bir film. Gerek oyunculuklarıyla, gerek gerilimiyle gerekse de ters köşe yapan harika finaliyle...