Traverten Taş Nedir?

Traverten Taş Nedir?

Travertenler, yer altı sularındaki kalsiyum karbonatın çökmesi ile oluşan kayaçlardır, yeraltında oluşabileceği gibi yeryüzünde doluşabilen travertenlerden elde edilen taşlar dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. Kullanım amacına uygun şekilde kesim işlemleri yapılan traverten taş iç ve dış mekanlarda zemin döşemesinde ve duvar kaplamasında kullanılır. Traverten taş türleri ile uygulama örneklerini yakından incelemek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Traverten Taşın Özellikleri

Kalitesiyle fark yaratan, uygulandığı alanda farklı bir ambiyans yaratan traverten taşlar, birçok yönden kullanım kolaylığı sağlayan bir yapı malzemesidir. Doğal yollarla elde edilen travertenler oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Mukavemet düzeyi yüksek olan bu taşlar her türlü iklim koşulunda kullanılmaya müsaittir. Mermer gibi dış mekan zemin döşeme malzemesi olarak kullanılan traverten taşlarda mermerde görülen çatlaklar oluşmaz. Bu çatlakların oluşmayışı travertenlerin bahçe zemininde ve havuz kenarı zemin döşemesinde kullanılmasını sağlar. Traverten taşlarının renk çeşitliliği her alanda kullanılabilir olmasını sağlamaktadır. Dış mekanlarda zemin döşeme ve duvar kaplama unsuru olarak kullanılan traverten taşlar, iç mekanlarda da dekoratif ve şık bir görünüm oluşturdukları için kullanılır.

Traverten Taş Nerede Kullanılır?

Traverten taşlar bahçe dizaynında zemin kaplamak için, dış cephe duvarlarında kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Hem iç hem de dış mekan merdiven basamaklarında da kullanılan bu yapı malzemesi kapalı mekanların dekorasyonunda da kullanılır. Zeminlerde kullanıldığı gibi TV ünitesi arka fonunda, mutfak tezgahı ile dolap arasında, yatak odası, genç odası gibi bireysel alanlarda da kullanılabilir. İç mekanlarda genellikle gümüş, gri ve klasik travertenler tercih edilir. Traverten uygulamalarında bu taşın aside karşı dayanıksız olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle traverten taşlar tezgahta kullanılmamalıdır. Banyo ve WC dekorasyonunda bu taşlar tercih edilecekse kullanıcıya bu taşların aside karşı dayanıksız olduğu anlatılmalıdır. Traverten taş uygulamaları ve bu taşın özellikleri hakkında online firmalardan bilgi alabilirsiniz.