Alışverişte Tasarruf Nasıl Yapılır?

Alışverişte Tasarruf Nasıl Yapılır?

Reyon Tuzaklarının Farkında Olun


Mağazalarda genellikle kullanıcıların esas aradıkları ürünler en sonlara yerleştirilir ve onlara ulaşmak için aklınızı çelecek onlarca farklı ürün yol boyunca dizilir. Yani evde en çok tükettiğiniz malzemeler bir süpermarkette muhtemelen karşınıza en zor yerde çıkacaktır ve mağazaya girer girmez renkli, tatlı, heveslendiren ürünler sağınızda veya solunuzda olacaktır. Pek çok süpermarkette sebze meyvelerin hemen sağ tarafta ve girişte olması ise bu ürünlerin taze, canlı ve renkli yapısının kullanıcıları onları tüketmeye itmesidir. Dolayısıyla reyonlar arasında dolaşırken, ne var ne yok diye bakınmayın ve sadece önceden hazırladığınız alışveriş listesine yönelik bir hareket izleyin.

Ürünlerin Raflarını İyi Kontrol Edin

Mağazalar, kullanıcıları en çok yönlendirmek istedikleri ürünleri her zaman göz veya el hizasına yerleştirirler. Dolayısıyla bir paket makarna almak istediğinizde, ilk göreceğiniz şey satın almanız istenen makarna markasıdır. Fakat daha üst raflara ya da alt raflara doğru bakacak olursanız muhtemelen çok daha uygun fiyatlı ürünlerle karşılaşmanız mümkün hale gelecektir.

Alışveriş Sepetinizi Küçük Tutun


Süpermarketlerde bulunan alışveriş sepetleri, her zaman geniş ve derin tutulurlar. Bunun sebebi ise ne kadar az şey aldığınız duygusunu sizde uyandırmak ve sepeti doldurma eğiliminizi arttırmak. Bu yüzden eğer mevcutsa küçük boyutlu el sepetlerinden alın ve böylece bu duygudan kurtulun. Aksi taktirde tekerlekli sepeti doldurmaya çalışırken cüzdanın yarısını markette bırakabilirsiniz.

Açken Alışveriş Yapmayın

O kadar çok besin ve abur cubur arasında dolaşırken, açlığınız muhtemelen mantığınızın önüne geçecektir ve bu durum sizi pek çok gereksiz şey almaya yönlendirecektir. Tok bir şekilde süpermarkete giderseniz açlığın bu etkisinden kurtulabilir, sadece almanız gereken şeylere yoğunlaşabilirsiniz.

Fiyatları Araştırmaya Üşenmeyin

Artık her süpermarketin bir internet sitesi var ve bu sitelerde fiyatları görebiliyorsunuz. Hangi tip ürünlerin hangi mağazalarda daha ucuz olduğuna göz atın ve alışverişleriniz esnasında ürün tipine göre mağaza ziyareti yapın. Böylelikle temizlik ürünlerinde bir markete giderken, besinlerde bir başkasını tercih edebilir, en ekonomik tercihi keşfedebilirsiniz.