Rezistif Yüzeyli Sistemler Nedir?

Rezistif Yüzeyli Sistemler Nedir?

Genellikle dokunmatik ekranlı olan sistemlerde en çok rastlanan tür rezistif ekranlar olmaktadır. Günümüzün modern ve son teknoloji cihazlarından birçoğu aslında rezistifdir. Bu sistemler ise adından da anlaşılabileceği gibi dirençsel özelliklere sahiptir ve buna göre de ekranın tepki vermesi için de ona baskı uygulamanız gerekir ayrıca baskı ekran üzerindeki katmanda elektriksel olarak bir sinyal meydana getirmektedir. Akıllı tahta ürünlerinden kullanılan bir sistem olmaktadır.

Rezistif Yüzeyli Sistemlerde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Rezistif olan ekranlarda ince bir boşlukla ayrılan iki ince katmanlar yer alır ve bu katmanların haricinde üst kaplama destek tabakası olmak üzere bu iki katman arasında ayraç noktaları yer almaktadır. Akıllı tahta modellerinde yer alan bu sistemlerde birbirlerine dokunduklarından yani ekrana basınç uyguladığında elektrik üretmektedir ve ayrıca dokunma bir sinyal oluşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da rezistif ekranlarda baskıyı oluşturacak olan herhangi bir nesne kullanılabilir.

Kapasitif Yüzeyli Sistemler Nedir?

Kapasitif ola ekranlar genellikle bir izole edici sistemlerden meydana gelerek cam ya da tahta alanlarında kullanılacak olan saydam yüzeylerde oldukça etkilidir. Akıllı tahta sistemlerinde bu katman içerisinde saydam bir iletken madde yer alarak ekrana dokunduğu zamanlarda parmak akımın dokunulan yere doğru çekilmesine ve voltajında düşmesine neden olmaktadır. Kapasitif dokunmatik olan bir yüzeye dokunulduğunda ekranın elektriksel olarak alanı değişir ve dokunulan noktanın da x ya da y eksenlerinde ki konumu da kontrolör tarafından hesaplanarak bilgisayara yollanmaktadır.