Hayat Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hayat Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Geleceğin bize ne getireceğini bilemeyiz, hayata maddi ve manevi açıdan daha hazırlıklı olmak için yaptırılan hayat sigortası, kaza, hastalık, vefat... gibi risklere karşı güvence sağlayan bir sigorta sistemidir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayatın getirebileceği sürprizlere karşı hazırlıklı olmayı sağlayan bir sigorta türüdür. Kapsamına ve teminat türüne göre farklı risklere karşı güvence sunan bir uygulamadır. Hayat sigortasının kapsamında bulunan teminat türleri; kaza sonucu vefat, kaza sonucu maluliyet, tehlikeli hastalık teminatı, gündelik hastane masrafı teminatı, işsizlik teminatı gibi... Görüldüğü gibi birçok farklı teminat türü vardır. Bunlardan sizin için en uygun olanını belirlerken hayat sigortasından beklentilerinizi belirlemeli ve kararınızı bu çerçevede vermelisiniz.

Hayat Sigortası Teminat Kapsamı

Hayat sigortası yaptırmak isteyen kişiler öncelikle sigortanın genel ve özel şartlarını öğrenmelidir. Sigorta poliçesinde belirtilen genel ve özel şartlar teminat düzleminde kapsamı oluşturur. Bunun yanında yardımcı ve tamamlayıcı hizmetleri de gözden geçirmek gerekir. Çoğu zaman sigortalı poliçede yazan bilgileri okumadan karar vererek kapsam olarak isteklerine cevap vermeyen poliçelerin altına imza atabilmektedir. Sigorta ile ilgili geniş bir bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Bu yüzden sigorta poliçesi imzalamadan önce şirket yetkililerinden sorularınızı cevaplamasını talep edebilirsiniz. Sigorta poliçesini imzaladıktan sonra prim ödemeye başlarsınız, bu ödemelere ilişkin makbuzları her ihtimale karşı saklamanız ileride yaşanabilecek karışıklıkları gidermek açısından önemlidir. Hayat sigortası prim ve kapsamı hakkında online internet sayfaları ile iletişim kurarak yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz.